Zit je in een oriënterende fase of ben je al onderweg? Er zullen aspecten zijn waar je niet aan denkt bij vanlife. In dit blog ga ik in op de nadelen van het leven in een camper. Want net zoals het echte leven (in een huis) schijnt niet elke dag de zon. Hoe ga je om met tegenslag, als je bussie in de garage staat en jij dus geen huis hebt, wat als je een flinke griep te pakken hebt, ergens om 11 uur ‘s avonds wordt weggestuurd of een overstroomde wc moet legen?
Onzekerheid: slaapplekken zoeken en basisvoorzieningen regelen
Voor het gemak ga ik ervan uit dat je net zoals wij rondreist. Woon je lekker in je camper op een camping, dan heb je natuurlijk een stuk minder onzekerheden waar je over na hoeft te denken. Maar zodra je reist in een camper dan heb je te maken met het regelen van praktische zaken. Je water is gelimiteerd, en je zult om de zoveel tijd ergens water moeten tanken, maar ook je grijswater en toilet ergens willen legen. Dit kost tijd, niet alleen de handelingen zelf, maar ook het zoeken naar plekken om dit te kunnen doen.
Tip: Apps zoals Campercontact, Campy en Park4Night maken het zoeken naar servicestations, camperplekken of campings met faciliteiten een stuk makkelijker.
Niet weten waar je vanavond of de volgende dag slaapt kan bij sommige reizigers voor stress of onzekerheid zorgen. Rij je zomaar ergens heen of zoek je van tevoren een plek uit, zodat je een doel hebt om naartoe te rijden. Je zult onderweg ervaren waar jij je prettig bij voelt.
Mijn ervaring: Aan het begin van onze reis vond ik het fijn om de slaapplek van tevoren uitgezocht te hebben. Maar we merkte dat we hierdoor meer bezig waren met het zoeken van leuke slaapplekken dan met wat we echt wilde zien en doen onderweg. Dit is inmiddels echt veranderd. Het hangt een beetje van de bestemming af, maar regelmatig weten we tot een uur of zelfs vijf minuten voordat we willen stoppen nog niet waar we gaan overnachten. In sommige bestemmingen stoppen we gewoon op de plek waar we zijn, op andere bestemmingen speuren we de apps af met wat er aan mogelijkheden in de buurt is.
Balans, het loopt nooit zoals je verwacht
De eeuwig terugkerende strijd bij ons is het zoeken naar balans tussen ons online werk, het reizen, dagelijkse taken regelen en hobby’s beoefenen. En dan heeft het weer ook nog eens extra invloed op het leven in een camper. Want hoe leuk ultieme vrijheid ook is, je zult zelf ook op sommige momenten keuzes moeten maken. Ga je met een gezellige groep vanlifers mee de hele dag een berg op hiken en verzet je de geplande werkdag, of laat je de hike schieten om toch heel consequent de uren te maken?
Wanneer je vanlifers om je heen hebt die er een jaar tussenuit zijn of (nog) niet werken, dan is het soms lastig om jezelf wel achter je laptop op te sluiten. Maar niet alleen dit soort leuke dingen laten je balans wankelen, ook onverwachte dingen. Een lekkage bij je bed wil je het liefste toch zo snel mogelijk oplossen, of de waterpomp van de motor begeeft het en je camper wordt met een auto-ambulance naar een garage gebracht. Maar het kan ook voorkomen dat die superfijne strand-wildkampeerplek van vorig jaar niet meer bereikbaar is voor campers. Je zult vaak in het moment moeten meebewegen en flexibel zijn in het omgooien van je dag.
Mijn ervaring: Steeds meer mensen werken vanuit hun camper. Een winterperiode op de Canarische Eilanden hebben we met een groep van vier bussen maanden samen opgetrokken. Overdag was iedereen aan het werk en aan het einde van de middag gingen de laptops dicht en was het tijd om te snorkelen, samen te eten, kampvuurtje te maken, te hiken of te surfen. Zeg maar een co-working op wielen. Daarnaast motiveert het ook als je ziet dat anderen ook aan het werk zijn.
Keuzestress en fomo
Elke dag maak je heel veel beslissingen. Ga je de weg weer op, blijf je nog een dagje staan, welke hoogtepunten wil je gaan bezoeken, zijn er toffe routes om te rijden, rij je tolwegen of ga je binnendoor, etc. Daarnaast kan je op een heel aantal bestemmingen ook last krijgen van fomo (fear of missing out). Tuurlijk niet iedereen heeft daar last van, maar eerlijk: soms is het gewoon onderdeel van het reizen. En dat kost allemaal energie, of kan stress geven.
Tip: Probeer je dagen niet te vol te plannen. Kies liever voor een paar hoogtepunten die je écht wilt meemaken en laat ruimte voor spontane momenten. Juist die onverwachte stops of ontmoetingen blijven vaak het beste hangen.
Mijn ervaring: In Noorwegen heb ik ervaren wat fomo is en ik werd er niet echt een leuker mens van. Op de Lofoten kon ik pas ontspannen toen we op een top van de berg stonden en ik het uitzicht zag dat zo typerend is voor de Lofoten. Bijna elke hike wilde ik lopen en bij elk uitzichtpunt stoppen. Maar ook het liefst alle mooie routes rijden. Dat gaat natuurlijk niet. Gelukkig is Lars relaxt en heeft hij mij regelmatig met beide benen op de grond gezet. De tweede keer in Noorwegen heb ik mijn instelling veranderd en vooral genoten van wat we deden en alles meer op z’n beloop gelaten waardoor we op bijzondere plekken kwamen en onverwacht fantastische hikes hebben gelopen.
Wij Reizen In
Lars, Dasja & Ninja reizen in Brutus (camper) over de wereld. Na zes maanden Nieuw-Zeeland in een klein omgebouwd busje wisten we het zeker. Reizen met een camper is voor ons dé manier om de wereld te ontdekken! Terug in Nederland kochten we een camper. Sinds 2015 zijn we op ontdekkingsreis door Europa en Marokko.
We laten je graag meegenieten maar helpen je nog liever verder met jouw reisvoorbereiding. Volg onze sociale kanalen, het blog of schrijf je in voor de nieuwsbrief.
Terugkerende taken
Wc legen: vergeet je het, dan loopt ‘ie over en moet je je hele camper of badkamertje vol met plas weer zien schoon te krijgen. Het hoort er gewoon bij en het is een terugkerende taak om de zoveel dagen.
Net zoals je thuis vuilnis moet buitenzetten of de was moet doen, heb je in een camper ook je vaste rondje “huishouden”. Denk aan water tanken, gasflessen wisselen, banden checken of de zonnepanelen schoonmaken. Het is geen sexy kant van vanlife, maar het maakt wél dat je onderweg comfortabel kunt blijven reizen.
Als je dit accepteert en meeneemt in je ritme, dan wordt het onderdeel van je leven en voelt het minder als een last. Uiteindelijk is vanlife niet alleen vrijheid en avontuur, maar ook gewoon een andere manier van huishouden.
Mijn ervaring: Wasmachines en ik zijn niet altijd even goede vrienden. Het kost naar mijn mening altijd te veel tijd en de machines werken niet altijd naar behoren. Het is zeker voorgekomen dat ik met kletsnatte was weer bij Brutus sta omdat de wasmachine niet goed werkt en de droger defect is. Maar ook de was uit de machine halen die vol met hondenharen zit, want de persoon voor je heeft een hondenwasje gedraaid, is om gek van te worden. Dus check van tevoren of de machine schoon is voordat je je was erin stopt 😉
Ziek zijn in de camper
Oké, ziek zijn is nooit leuk. Maar in een camper is dit net nog een stukje vervelender. Reis je alleen dan zul je alsnog alles zelf moeten fixen. Zorg dat je een plek vindt waar je een paar dagen kunt blijven staan, zodat je rustig in bed kunt liggen, voldoende water hebt en de wc kunt legen voordat die vol raakt.
Reis je samen met een partner dan kan je misschien net wat makkelijker in bed doorbrengen. Maar ga er dan maar vanuit dat je partner na jou aan de beurt is want in zo’n kleine ruimte is de kans haast niet aanwezig dat de ziektebacillen jouw partner overslaan…
Mijn ervaring: Helaas kreeg Lars corona toen wij net op La Gomera arriveerden. Nadat hij bijna op de been was begon de corona bij mij de kop op te steken. Na snel nog wat boodschappen in te slaan en naar een camperplaats te rijden waar we een paar dagen stil konden staan, lagen we allebei in bed. Gelukkig was Lars weer een beetje fit en kon hij Ninja uitlaten en mij de dagen daarna verzorgen. Want net als hij de dagen daarvoor, kon ik helemaal niets. Al met al hebben we bijna niets van La Gomera gezien doordat we na elkaar ziek werden.
Andere nadelen van vanlife
Naast de praktische kanten zijn er ook emotionele en sociale nadelen. Je mist soms de vanzelfsprekende dingen van een huis: een ruime douche, een grote bank of gewoon even een kamer voor jezelf. Ook het gemis van familie en vrienden kan zwaar wegen, zeker als je langere tijd onderweg bent. En hoewel je onderweg veel leuke mensen ontmoet, met wie je direct goed klikt en weken samen optrekt, kan je soms je vertrouwde vriendschappen toch echt missen.
Daarnaast heeft het weer snel invloed op je humeur. Heb je weken stralende zon dan is het leven in een camper echt heerlijk. Wordt het slecht weer en sta je twee weken in de regen en grijze luchten, dan ziet de wereld er echt een stuk minder leuk uit. Probeer die condensvorming maar eens je wagen uit te krijgen. Het voordeel van een huis op wielen? Je kunt wegrijden van het slechte weer en de zon ergens gaan zoeken.
Vanlife is geen vakantie, maar een manier van leven
Vanlife wordt vaak geromantiseerd, maar het is niet alleen maar idyllisch. Je hebt te maken met onzekerheden, praktische klusjes, onderhoud en soms ook met eenzaamheid of keuzestress. Tegelijkertijd biedt het een vrijheid en flexibiliteit die je in een vast huis vaak niet hebt.
Uiteindelijk gaat het erom dat je realistische verwachtingen hebt en je eigen balans vindt. Zie het niet als een eindeloze vakantie, maar als een andere manier van wonen en leven. En als je de nadelen accepteert en ermee leert omgaan, dan kun je des te meer genieten van de voordelen: vrijheid, avontuur en de kleine, onverwachte momenten die het reizen zo bijzonder maken.
Heb je nog aanvullingen op deze vanlife nadelen of ervaar jij juist hele andere dingen? Ik lees het graag terug in de comments onderaan dit blog.