Camper kachel of verwarming?

Een standkachel, gaskachel of toch een elektrische- of houtkachel inbouwen?

Geschreven door: Dasja

Het actief verwarmen van de camper is een persoonlijke afweging. Ben je een zomer kampeerder dan is een kachel inbouwen zonde van het geld. Maar wil je in of rondom de winter met de camper op pad, dan is het sterk aan te raden om er wel een in de camper te bouwen. Ga je overwinteren in Zuid-Europa of Marokko dan is het een twijfel punt. Je gaat er sowieso geen spijt van krijgen als je wel een kachel hebt ingebouwd. Ook in Marokko kan het sneeuwen en koud worden. En ook als je in het voor- of najaar lekker op pad wilt dan kan een kachel nogal eens goed van pas komen.

Naast een goede kachel is de isolatie van belang. Een regel die voor alle type van verwarmen geldt; hoe kleiner en beter geïsoleerd de camper (of een ruimte ervan) is, hoe lager het vermogen van de verwarming hoeft te zijn. Uiteraard speelt de indeling van de camper hierin een rol en hoe snel je het zelf koud hebt. Je kan bijvoorbeeld proberen een warmte gordijn te creëren waarmee je de koude lucht blokkeert. Vooral bij de cabine, het moeilijkste gedeelte om te isoleren, kan dit veel schelen.

Voor- en nadelen van verschillende camper kachels

  • Kachel op gas - Prijs van €700 tot €1.600
    • Voordelen: Breed aanbod, Combi mogelijkheden met boiler, Verwarmt snel.
    • Nadelen: Verbruikt veel gas, Noodzakelijk om een uitlaat in te bouwen, Verkeerde gas samenstelling in koudere periodes kan het gas beïnvloeden ‘bevriezen’ waardoor het onbruikbaar is.
  • Kachel op diesel - Prijs van €400 tot €2.500
    • Voordelen: Diesel vaak al aanwezig, Verwarmt snel, Combi mogelijkheden met boiler, Diesel (van winter kwaliteit) bevriest niet.
    • Nadelen: Vaak duurdere optie, Kwaliteit van sommige merken discutabel, Zomer kwaliteit diesel kan kristalliseren en verstoppingen veroorzaken.
  • Kachel op elektra - Prijs van €10 tot €50
    • Voordelen: Makkelijk in gebruik, Onderhoudsvrij.
    • Nadelen: Verbruiken veel stroom, Grote elektra set-up nodig.
  • Houtkachel - Prijs van €250 tot €850
    • Voordelen: Idyllisch, Verwarmt snel, Goede off-grid verwarm optie.
    • Nadelen: Verzekering kan moeilijk doen, Hout niet altijd voorhanden, Gevaar op koolstofmonoxide vergiftiging, Camper oppervlakte te klein voor warmte, Noodzakelijk om een schoorsteen in te bouwen.

“Door de verwarmingsuitgang(en) op strategisc