Hoe zijn de wegen in Marokko?
Het wegennet van Marokko is over het algemeen goed, de belangrijkste wegen worden goed onderhouden maar zijn niet zoals we in Nederland gewend zijn. Het zijn vaak eenbaanswegen, de grote steden zijn met elkaar verbonden via tol(snel)wegen. Naast de asfaltwegen kent Marokko ook veel onverharde wegen, bijvoorbeeld in de Sahara, waar een 4×4 nodig is, of hoog in het Atlasgebergte waar het rijden in konvooi wordt aangeraden. In steden zijn hele wijken vaak autovrij, doordat de straatjes dienstdoen als markt (souk) is er geen ruimte voor auto’s.
Maak je maar niet druk over het begrijpen van de verkeersborden. De borden (vormen en kleuren) zoals wij deze kennen worden ook in Marokko zo gebruikt. Het enige dat verschilt zijn de teksten die erop staan, deze zijn vaak in het Arabisch of het Frans. De autosnelwegen worden met blauwe (A-wegen, meestal tol) of groene (N-wegen, meestal gratis) borden aangegeven.
Let extra op: Het wordt sterk afgeraden om in het donker auto te rijden in Marokko. Er is weinig verlichting waardoor hindernissen moeilijk tot niet zichtbaar zijn. Houdt ook altijd rekening met dieren, voetgangers, wegwerkers en zelfs verkopers op de weg. Daarnaast zijn Marokkanen fervente bumperklevers, let dus op met remmen.
Lifters langs de weg: Je komt ze overal tegen: Marokkaanse lifters. Het is namelijk heel normaal om, soms maar voor een klein stukje, een lift te vragen. Wij lieten het vooral van onze stemming afhangen of we een lifter meenamen of niet. Maar we zijn er wel in hele leuke situaties door gekomen!
Snelheidslimiet
In Marokko gelden breed genomen drie maximumsnelheden; 60 km/u binnen de bebouwde kom (soms 80 km/u op grote doorgaande wegen), 100 km/u buiten de bebouwde kom en 120 km/u op autosnelwegen. Let uiteraard altijd op de verkeersborden, op sommige wegen of in woonwijken geldt een maximumsnelheid van 30 km/u. De politie treedt hard op tegen snelheidsovertreders, een kleine overschrijding kan al flink beboet worden.
Speciaal voor jongeren: Als je nog niet langer dan één jaar in het bezit bent van je rijbewijs mag je niet harder dan 90 km/u. Ook kan het lastiger zijn een auto te huren.
Korte regels opsomming voor rijden in Marokko
- Gordel – Verplicht voor alle inzittende.
- Rijden onder invloed – Totaal verbod en hoge boetes.
- Rechts heeft voorrang – Op bergwegen hebben zwaardere of stijgende voertuigen over het algemeen voorrang.
- Internationaal Rijbewijs – Is niet verplicht, het Nederlandse rijbewijs wordt erkend.
- Flitspaalsignalering – Dit is toegestaan, maar het advies is natuurlijk houden aan de max. snelheid.
- WA-verzekering – Is verplicht. De groene kaart wordt erkend, dit geldt als bewijs van verzekering (je moet dit kunnen aantonen).
- Handsfree bellen – Verplicht, ook al houden veel Marokkanen zich hier niet aan.
- Retour- of doorreisticket – Verplicht tevens een bewijs van voldoende financiële middelen. In de praktijk wordt hier niet snel naar gevraagd.
Boetes en politiecontroles in Marokko
Politiecontroles zijn in Marokko eerder regel dan uitzondering. Ook zie je bij bijna elke stad of gemeentegrens politie checkpoints staan. Deze checkpoints zijn niet heel spannend, gewoon netjes de aanwijzingen van de agenten opvolgen. Je mag bijna altijd direct doorrijden, en als je gevraagd wordt te stoppen is het vaak voor een praatje.
Er wordt veel gecontroleerd op snelheidsovertreders, het lijkt soms de nationale sport van de Marokkaanse politie. Ze zitten in bomen, achter struikjes en vooral op de plekken waar ze weten dat de pakkans groot is. Op wegen die 80 lijken, maar 60 zijn, of precies op het punt dat het van 80 naar 60 gaat.
Word je aangehouden na een overtreding of snelheidscontrole? Dan is het vooral belangrijk om rustig en vriendelijk te blijven. In onze ervaring zijn de meeste agenten gewoon netjes en behulpzaam, ook als je een boete krijgt.
Krijg je een boete? Vraag dan altijd om een officiële bon. Deze is meestal in het Arabisch, maar geeft wel de zekerheid dat het om een echte boete gaat en niet in de zak van de agent verdwijnt. Twijfel je over de situatie of het bedrag, dan mag je hier best vragen over stellen. Zolang je vriendelijk blijft, wordt dat over het algemeen prima opgepakt. Soms valt er zelfs te onderhandelen, maar dat heeft vooral met de ernst van de overtreding te maken.
Militaire checkpoints in Marokko
Naast politiecontroles kom je in Marokko ook militaire checkpoints tegen. Vooral in het zuiden en in gebieden richting de grens met Algerije zijn deze vrij gebruikelijk. Geen reden tot stress trouwens, het is allemaal vrij rechttoe rechtaan.
Bij zo’n checkpoint wordt meestal gevraagd naar je paspoort en je bestemming. Ze houden simpelweg in de gaten waar je naartoe gaat en wie er door het gebied reist. Verwacht geen uitgebreid gesprek; soms gaat het vlot, soms zijn ze wat korter in communicatie, maar over het algemeen verloopt het soepel.
























4 comments
Rene de wit
Puntje 10, wat is dan het verschil in lichtsignalen?
Lars
Haha ja dat is heel lastig uit te leggen, daar zijn geen twee standaard signalen voor die iedereen gebruikt. Dat verschilt per bestuurder dus vooral de situatie goed lezen en alert zijn op gebruik van lichtsignalen van medeweggebruikers 😉
Jan
Hoe kom ik aan een retour- of doorreis ticket?
Hebt voorbeelden van de verbale uitdrukkingen zoals sorry en bedankt of ga maar voor?
Lars
Er zijn verschillende manieren om een retour ticket voor de veerboot naar Marokko aan te schaffen. Alles wat je over de overtocht moet weten vind je hier terug.
Verbale uitdrukkingen in het verkeer hebben we niet specifiek, dit zijn vooral non-verbale gebaren die heel vergelijkbaar zijn met die in Europa. Op de Marokko tips & tricks pagina staan de belangrijkste verbale manieren van groeten, bedanken en afwijzen.
Nog een fijne voorbereiding en alvast veel plezier in Marokko!